Pomáhejme =) Má to smysl!

Válka na východní Ukrajině (Válka na Donbase) je již více jak dva roky neustále probíhající ozbrojený konflikt v ukrajinské části Donbasu mezi Ukrajinskými ozbrojenými silami na jedné straně a na druhé straně proruskými povstalci, podporovanými Ruskou federací a ruskými vojsky.

Konflikt vznikl v březnu 2014 během Ukrajinské krize, když masové nepokoje, při nichž se střetávali aktivisté hnutí Euromajdan s přívrženci později svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, přerostly v ozbrojený konflikt. V polovině dubna 2014 začaly skupiny neoznačených profesionálně vycvičených vojáků obsazovat správní střediska a policejní stanice v Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti (Slovjansk, Artemivsk a Kramatorsk).
Následovalo vyhlášení separatistických entit Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, které se v květnu 2014 sjednotily do Svazu lidových republik Nové Rusko. Ukrajinská vláda poté zahájila vojenskou operaci s cílem obnovit kontrolu nad východními částmi země. 5. července ukrajinská armáda dobyla a osvobodila Slovjansk. Povstalcům se ale z velké části podařilo i s výzbrojí z obklíčení uniknout a brzy se přeskupit v Doněcku.

Tvrdé boje pokračovaly celý první rok války, kdy se fronta přesouvala na 30 km všemi směry. Cca před rokem se však ukrajinské armádě podařilo stabilizovat frontu na dnešní linii, o kterou se však stále vedou kruté boje a statisíce obyvatel Donbasu, kteří nemají možnost z frontových měst utéci, zůstali ve svých rozbombardovaných městech povětšinou bez vody, elektřiny, tepla a jídla.

Ostřelování měst na obou stranách je každodenním zážitkem frontového dobrovolníka. Chuť pomáhat se snaží zapojit české občany do pomoci lidem právě v těchto frontových městech svými projekty pomoci, do kterých se můžete zapojit i vy..

© 2017 Chutpomahat.cz. Všechna práva vyhrazena.
Přihlášení